Cechy i zastosowania olejków zapachowych

Olejki zapachowe to produkty zdobywające coraz większą popularność. Wynika to między innymi z ich bardzo szerokiego zastosowania oraz korzyści jakie mogą z niego płynąć. Czym są olejki zapachowe, jakie są ich rodzaje, kiedy i dlaczego warto z nich korzystać? Czy są jakieś przeciwwskazania i negatywne efekty używania olejków. Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Czym są olejki zapachowe?
Olejki zapachowe, nazywane też olejkami eterycznymi to naturalne produkty, pozyskiwane z różnych części roślin – liści, nasion, korzeni, kwiatów, owoców etc. Stanowią one mieszankę silnie skoncentrowanych organicznych związków chemicznych (np. estrów, eterów, aldehydów), charakteryzujących się wyrazistym zapachem. Pozyskuje się je różnymi sposobami, takimi jak destylacja z parą wodną, hydrodestylacja, ekstrakcja rozpuszczalnikami organicznymi lub wyciskanie – dobór metod uzależniony jest przede wszystkim od gatunku rośliny oraz rodzaju jej części, z której olej ma zostać pozyskany.
Szeroki wybór olejków zapachowych znajdziemy w ofercie firmy Simed.
Zastosowanie olejków zapachowych
Olejki zapachowe stosowane są przede wszystkim w aromaterapii, czyli metodzie leczenia za pomocą zapachów. Efekty aromaterapii uzależnione są one zastosowanych olejków eterycznych – każdy z nich ma inne działanie, np.
olejek bazyliowy – łagodzi bóle reumatyczne i migrenowe, ułatwia zasypianie,
olejek cytrynowy – oczyszcza skórę, działania antybakteryjne i przeciwwirusowo, zmniejsza stany zapalne i łagodzi objawy depresji,
olejek lawendowy – pomaga w stanach zapalnych skóry, działa uspokajająco i relaksująco, łagodzi objawy grypy,
olejek miętowy – łagodzi migreny i bóle menstruacyjne, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
olejek różany – pomaga w leczeniu oparzeń, łagodzi stany depresyjne i lękowe
Zgodnie z założeniami aromaterapii odpowiednio dobrane aromaty mogą wpływać zarówno na nastrój, jak i fizyczne samopoczucie – mogą one mieć również działanie profilaktyczne w przypadku wielu chorób, a także wspierać leczenie konwencjonalnymi metodami.
Jak używać olejków zapachowych?
Olejki zapachowe mogą być stosowane na wiele sposób – używa się ich np. miejscowo na skórę lub jako dodatek do olejki do masażu, można je dodawać do świec i podgrzewać, uwalniając w ten sposób ich zapach. Olejki świetnie sprawdzą się również w saunach. Nie zaleca się stosowania olejków doustnie.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
WIOLA Wioleta Dziewulska Salon Fryzjerski
Fryzjerstwo - salony, usługi woj. mazowieckie05-506 Lesznowola, Gminna 45
-
Karolina Stobiecka Salon kosmetyczny
Kosmetyka - usługi woj. łódzkie98-220 Zduńska Wola, Osmolińska 17
-
Essence Katarzyna Sendrowicz - Makijaż Permanentny, Stylizacja Rzęs i Paznokci.
Kosmetyka - usługi woj. lubelskie20-418 Lublin, Nowy Świat 9