Chirurgia przeciwstarzeniowa. Jak przy pomocy skalpela zatrzymać młodość?

Chirurgia plastyczna przez lata cieszyła się niezbyt chlubną opinią wśród ogółu społeczeństwa – kojarzono ją jako dziedzinę służącą bogatym ludziom do pompowania swego ego. Dziś zabiegi z tej kategorii są bardziej dostępne i coraz częściej postrzegane jako pomoc dla osób, które ze względu na defekty swojej urody, doświadczają dyskomfortu. Wśród nich znajdziemy wiele określanych jako chirurgia przeciwstarzeniowa lub anti-aging. Na czym one polegają?
Chirurgia przeciwstarzeniowa – co to takiego?
Chirurgią przeciwstarzeniową lub anti-aging nazywamy szereg zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, których celem jest stosunkowo szybkie i bardzo efektywne przywrócenie ciału – szczególnie twarzy – jego dawnego, młodego wyglądu.
Przeczytaj również: Zmniejszenie warg sromowych. Charakterystyka zabiegu
- Jednym z głównych czynników powodujących starzenie się skóry, jest utrata kolagenu – mówi chirurg, doktor Jerzy Chęciński – Kolagen to białko, którego zadaniem jest utrzymywanie wilgoci wewnątrz tkanek skóry, dzięki czemu skóra zachowuje swoją elastyczność i jędrność. Im starsi jesteśmy, tym naszej ciało wytwarza mniej kolagenu, skóra staje się mniej nawilżona, a przez traci swoją sprężystość. W wyniku tego procesu na skórze pojawiają się trwałe zmarszczki, twarz traci owal, powieki i policzki opadają. Dla wielu osób starzenie się skóry może być przyczyną poważnego dyskomfortu psychicznego, szczególnie jeśli jego objawy zaczynają pojawiać się z różnych przyczyn w stosunkowo młodym wieku. Chirurgia przeciwstarzeniowa to najskuteczniejsza znana obecnie metoda przeciwdziałania procesowi starzenia się skóry – korzystają z nich zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnych grupach wiekowych.
Zabiegi z zakresu chirurgii przeciwstarzeniowej
Do chirurgii przeciwstarzeniowej zaliczamy wiele różnych zabiegów, między innymi:
- Blepharoplastykę – to korekcja opadających powiek górnych i dolnych, polegająca na usunięciu z nich nadmiaru skóry. Po zabiegu oczy stają się lepiej widoczne, co w znaczący sposób poprawia wygląd całej twarzy. Zabieg jest zalecany również w sytuacji, kiedy opadające powieki ograniczają pole widzenia.
- Podniesienie brwi – to zabieg często stosowany jako uzupełnienie blepharoplastyki lub w sytuacji, kiedy powieki górne nie kwalifikują się jeszcze do korekcji. Najczęściej stosowanym sposobem wykonania zabiegu jest nacięcie w okolicy czołowo-skroniowej i podpreparowanie skóry do brzegu oczodołu, następnie założenie szwów na wysokości brwi i przyszycie ich powyżej brzegu oczodołu.
- Face lifting – przy pomocy tego zabiegu likwidowana jest obwisłość skóry na twarzy i szyi, czego efektem jest m.in. przywrócenie prawidłowego owalu twarzy. Zabieg polega na wykonaniu cięć w okolicy skroniowej, przedusznej, zausznej i potylicznej, a następnie naciągnięcie powięzi twarzowej oraz skóry twarzy i zszycie
Każdy zabieg wykonuje się pod odpowiednim znieczuleniem, a po jego zakończeniu pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza dotyczących rekonwalescencji.
Przeczytaj również: Na czym polega zabieg liftingu twarzy?
Przeczytaj również: Kiedy warto się zdecydować na plastykę brzucha?
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana