Czy badanie cytologiczne jest bolesne?

Badanie cytologiczne wykonuje się u ginekologa w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości w komórkach układu rozrodczego. Jest to ważna część profilaktycznej opieki zdrowotnej umożliwiająca diagnozowanie i leczenie różnych zmian, które jeśli nie zostaną wykryte, nierzadko prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy. Wiele kobiet rezygnuje jednak z wykonania tego badania, ponieważ obawia się, że jest ono bolesne. Czy to prawda? Jak przebiega cytologia?
W jaki sposób przebiega badanie cytologiczne?
Cytologia jest przeprowadzana podczas wizyty u ginekologa. W celu jej wykonania lekarz wprowadza do pochwy przyrząd nazywany wziernikiem. Umożliwia on uwidocznienie szyjki macicy. Następnie za pomocą małej szczoteczki pobierane są komórki do badania. Próbka jest umieszczana na szkiełku i po jej wcześniejszym zabezpieczeniu, wysyłana do laboratorium w celu analizy.
Pracownicy laboratorium oceniają komórki pod mikroskopem, a później informują o wszelkich ewentualnych nieprawidłowościach. Należy podkreślić, że badanie cytologiczne trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. Po analizie jego wyników lekarz może wprowadzić leczenie. Ewentualne wątpliwości związane z przeprowadzeniem badania dobrze skonsultować z lekarzem, który ma je wykonać. Dzięki temu zmniejszysz stres, który może towarzyszyć badaniu i powodować dyskomfort.
Kiedy wykonać cytologię?
Badanie cytologiczne jest zazwyczaj przeprowadzane u kobiet w wieku od 21 do 65 lat. Średnio powinno być wykonywane raz na trzy lata, jednak należy pamiętać, że może być również zalecane częściej. Dzieje się tak m.in. jeśli u pacjentki występują objawy mogące świadczyć o występowaniu jakichkolwiek chorób. W celu wykonania cytologii należy zgłosić się do gabinetu minimum 2-3 dni od zakończenia krwawienia miesiączkowego.
Najlepszym momentem na wykonanie cytologii jest okres między 10. a 20. dniem cyklu, co zaleca m.in. gabinet ginekologiczny w Gdańsku, w którym przyjmuje Danuta Kardzis. Należy pamiętać, że cytologię przeprowadza się również u kobiet, które nie zaczęły współżycia. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych jest ważne dla zachowania zdrowia intymnego, szczególnie że w początkowym stadium wielu chorób niektórych nieprawidłowości nie można wyryć bez pobrania i analizy próbek.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Anna Pieńkowska-Bodych Gabinet Stomatologiczny
Lekarze - stomatolodzy woj. mazowieckie00-784 Warszawa, Dworkowa 2 lok. 107B
-
Elmadent s.c. Z.O.Z Elżbieta Fabian-Capiga, Małgorzata Fabian-Laskowska i wspólnicy
Protetyczne usługi woj. śląskie41-310 Dąbrowa Górnicza, Szpitalna 14
-
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Katarzyna Pantol-Sitkowska
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie58-310 Szczawno Zdrój, Kościuszki 12 lok. 2