Czy można skorygować odstające uszy?

Spis treści
- Skąd bierze się problem odstających uszu?
- Jak można radzić sobie z problemem odstających uszu?
- Kiedy wykonanie korekty uszu jest niemożliwe?
Szacuje się, że problem odstających uszu jest jednym z najczęściej występujących defektów estetycznych. Dla wielu osób jest to podłoże generujące poważne kompleksy. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dzieci z odstającymi uszami bardzo często są również negatywnie oceniane przez rówieśników, przez co zdarzają się sytuacje, kiedy wycofują się z życia towarzyskiego. Czy i jak można temu zaradzić?
Skąd bierze się problem odstających uszu?
Ucho człowieka jest narządem odbierającym bodźce dźwiękowe. Część zewnętrzna nazywana jest małżowiną uszną, która składa się w głównej mierze z chrząstek. Właśnie te elementy odpowiedzialne są za to, jak wygląda ucho oraz w jakim stopniu przylega do głowy.
Przeczytaj również: Jak wygląda operacja plastyczna uszu?
- Kształtowanie się uszu rozpoczyna się we wczesnym etapie rozwoju dziecka, już w czwartym miesiącu ciąży. Problem odstających uszu związany jest z brakiem lub też z niewłaściwym wykształceniem się grobelki. Jest to część chrząstki, w której miejscu ucho na etapie rozwoju zagina się i kieruje w stronę głowy. Warto zauważyć, że uszy kształtują się aż do siódmego roku życia i dopiero wtedy można faktycznie stwierdzić, czy dana osoba ma problem z ich nadmiernym odstawaniem — podkreśla specjalista z Gabinetu ESTmedica.
Jak można radzić sobie z problemem odstających uszu?
Problem odstających uszu to przypadłość, która dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci, u których we wczesnych latach życia uwidacznia się ta wada. Wielu rodziców widząc problem odstających uszu u swojej pociechy, stara się temu zaradzić domowymi metodami. Stosują najróżniejsze rozwiązania, wśród których najczęściej wykorzystywanym jest noszenie opaski. Niestety tego typu działania nie pomogą.
Przeczytaj również: Jak pozbyć się kompleksu odstających uszu?
W jaki sposób poradzić sobie z odstającymi uszami? Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Otoplastyka może być wykonana u dzieci od 7 roku życia. Zaleca się, aby korekta odbywała nie się później niż po ukończeniu 19 lat. Specjaliści podkreślają jednak, że najlepszym momentem na wykonywanie zabiegu jest wiek 13-14 lat, co daje większe możliwości w zakresie stosowanego u pacjenta znieczulenia.
Przeczytaj również: Jak uporać się z kompleksem odstających uszu?
Nie oznacza to jednak braku możliwości wykonania otoplastyki u osoby dorosłej. Jest to nieco trudniejsze, jednak odpowiedni gabinet chirurgii i estetyki kosmetycznej, a także doświadczony personel z łatwością poradzi sobie ze skorygowaniem uszu.
Kiedy wykonanie korekty uszu jest niemożliwe?
Otoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, dlatego należy pamiętać, podobnie jak przy innych operacjach tego typu o możliwości wystąpienia przeciwwskazań. Do najważniejszych w tym przypadku zalicza się:
- choroby nowotworowe,
- zmiany naskórne,
- epilepsję,
- zaburzenia krzepliwości krwi.
Dla wielu osób problem odstających uszu bywa bardzo kłopotliwy i zawstydzający. Wykonanie prostego nacięcia oraz uformowanie na nowo grobelki daje możliwość odzyskania pewności siebie i pozbycia się kompleksów. Żeby zapewnić sobie maksymalny komfort i spokój, warto postawić na sprawdzonych specjalistów i placówki, które dysponują odpowiednim sprzętem.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Specjalistyczna Praktyka Lekarska Dr n. Med. Beata Kaiser-Ziarkiewicz Specjalista Ortodonta
Lekarze - ortodonci woj. pomorskie81-575 Gdynia, Starodworcowa 4A
-
Katarzyna Wielusińska Praktyka Stomatologiczna
Lekarze - stomatolodzy woj. mazowieckie05-600 Grójec, Jarzębinowa 2
-
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Katarzyna Pantol-Sitkowska
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie58-310 Szczawno Zdrój, Kościuszki 12 lok. 2
-
Całodobowe Centrum Stomatologii - Miziołek Sp. k.
Lekarze - stomatolodzy woj. mazowieckie00-414 Warszawa, Ludna 10a