Czym cechują się warzywa kapustne?
Warzywa kapustne doceniane są zarówno w Polsce jak i za granicą. Spożywane są nie tylko ze względu na swój doskonały smak, ale także ilość substancji odżywczych. To doskonałe źródło witamin, składników mineralnych i związków bioaktywnych. Dodatkowo większość z nich charakteryzuje się niewielką kalorycznością i niskim indeksem glikemicznym, dlatego sięgają po nie również osoby na diecie. Czym cechują się warzywa kapustne? Podpowiadamy.
Gatunki warzyw kapustnych
Warzywa kapustne to grupa, do której należy kilka gatunków, takich jak:
kapusta biała i czerwona — ta pierwsza jest świetnym źródłem witaminy C i potasu. Może być spożywana zarówno na surowo jak i w formie kiszonej,
brukselka — jest bogata w witaminę C i sole mineralne. Ma też wysoką zawartość białka i glukozynolanów,
brokuł — zawiera kwarcyteinę, która pozytywnie wpływa na układ krwionośny,
jarmuż — jest źródłem białka, błonnika, witamin C i K, a także soli mineralnych i przeciwutleniaczy,
kalarepa — jest źródłem witamin z grupy B, C, K, A, a także beta-karotenu i soli mineralnych. Zawiera też luteinę i jest uznawana za najbardziej wartościowe warzywo kapustne,
kapusta włoska — to świetne źródło witaminy A, a także minerałów takich jak magnez, miedź, czy potas,
kapusta pekińska — jest bogata w błonnik i jak na roślinę ma również spore ilości białka,
kalafior — zawiera sulfonamid i przeciwutleniacze,
kapusta Pak Choi — to doskonałe źródło wapnia, magnezu, błonnika i fosforu.
Właściwości warzyw kapustnych
Warzywa kapustne są bogate w wiele witamin i składników mineralnych. Zawierają one również sporo węglowodanów, które mogą stanowić nawet 10% ich świeżej masy oraz błonnika pokarmowego i białka.
Poza składnikami odżywczymi warzywa kapustne zawierają również metabolity wtórne, wśród których można wymienić glukozynolany, biologicznie czynne związki barwne, enzymy antyoksydacyjne oraz terpeny. Zwłaszcza te pierwsze wyróżniają się właściwościami grzybobójczymi, bakteriobójczymi i przeciwutleniającymi.
Warzywa kapustne zawierają też flawonoidy, wśród których wymienia się kwasy fenolowe, kumaryny i antocyjanidyny. Badania wykazały, że obróbka kulinarna warzyw kapustnych taka jak ogrzewanie lub kiszenie powoduje wzrost właściwości przeciwutleniających. Dodatkowo kiszonki nazywane są również naturalnymi probiotykami, które mogą wzmacniać układ odpornościowy człowieka.
Z tego powodu restauracje, które zaopatrują się w miejscu, jakim jest hurtownia warzyw Golden Fruits chętnie serwują dania z wykorzystaniem tych produktów.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana