Czym charakteryzuje się profesjonalny masaż tajski?

Spis treści
- Krótka historia masażu tajskiego
- Rodzaje masażu tajskiego:
- Przygotowanie do masażu
- Przebieg wizyty
- Przeciwwskazania
Masaż tajski został opracowany ponad 2500 lat temu i do dziś jest jedną z najchętniej wybieranych form relaksu. Łączy w sobie akupresurę, jogę, a niekiedy nawet aromaterapię. Charakteryzuje się zastosowaniem rąk, kolan i stóp masażysty w znacznie większym stopniu niż w przypadku innych technik masażu. Jakie jest jego zastosowanie i komu się go poleca?
Krótka historia masażu tajskiego
Masaż tajski 2500 lat temu miał opracować Shivago Komarpaj (Jivaka Komarabhacca), osobisty lekarz Buddy. Był on uznawany za niezwykle utalentowanego medyka, który doskonale znał się między innymi na roślinach leczniczych. Obecnie za najlepszą i najbardziej prestiżową szkołę masażu tajskiego uważa się Królewską Akademię Masażu w Chiang Mai. Według filozofii tajskiej ciało człowieka jest pełne cząsteczek „powietrza" zwanych „lom", które najpierw są wdychane do płuc, a następnie samodzielnie wędrują przez niewidoczne podłużne kanały nazywane „sen”. Celem masażu tajskiego jest udrożnienie kanałów, aby „lom” mogły swobodnie przepływać. Większość ekspertów jest zdania, że najważniejsze kanały są umieszczone w okolicach pępka, więc często od tego miejsca zaczyna się masaż.
Przeczytaj również: Historia masażu tajskiego w pigułce
Rodzaje masażu tajskiego:
Wyróżnia się kilka rodzajów masażu tajskiego, w zależności od wykorzystanych narzędzi i technik. Oto najpopularniejsze z nich:
- klasyczny masaż tajski: wykonywany jest na sucho, a osoba masowana jest ubrana w luźny dwuczęściowy strój. Jest połączeniem jogi i akupresury, i pomaga w rozładowaniu napięcia mięśniowego.
- olejkowy masaż tajski: łączy w sobie aromaterapię i akupunkturę. Najczęściej stosowane olejki to olejek lawendowy, eukaliptusowy i różany. Przyspiesza wydalanie wody oraz ubocznych produktów przemiany materii.
- refleksologia: polega na masowaniu dolnych kończyn ciała, a więc stóp, łydek i kolan. Jeśli jest wykonany prawidłowo, pomaga w odtruwaniu organizmu i zaburzeniach snu.
- masaż stemplami ziołowymi: do wykonania tego masażu używa się wcześniej podgrzanych bawełnianych woreczków wypełnionych mieszaniną ziół, na przykład trawą cytrynową czy kurkumą. Stemple przesuwa się po ciele, a olejki eteryczne w nich zawarte odprężają i uśmierzają ból.
- masaż ramion, pleców i głowy: będzie się nadawał dla pracowników biurowych, którzy większość część dnia spędzają przed komputerem. Ten rodzaj masażu zmniejsza napięcie w okolicach ramion i szyi oraz pomaga na bóle migrenowe.
Przygotowanie do masażu
Posiłek, najlepiej lekki, należy zjeść najpóźniej dwie godziny przed wizytą w salonie, natomiast dobrze jest wypić jak najwięcej wody. Warto też się samodzielnie rozciągnąć — masaż będzie wtedy przyjemniejszy. Do samego masażu należy mieć lekkie i wygodne ubrania, ale często istnieje także możliwość otrzymania ich w salonie.
Przeczytaj również: Na czym polega masaż tajski?
Przebieg wizyty
W profesjonalnych gabinetach wizyta zwykle przebiega w kameralnej atmosferze, zazwyczaj przy akompaniamencie muzyki orientalnej. W Poznaniu na masaż tajski możemy umówić się do gabinetu Thai Lamai. Na początku osoba masowana kładzie się na rozłożonej na podłodze macie, aby specjalista miał do niej pełen dostęp. Masażysta lub masażystka pracuje całym ciałem, używając palców, łokci, kolan, a nawet stóp. Celem masażu jest rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni, dlatego silny nacisk jest czasami niezbędny. Ważne jest także działanie zgodne z rozmieszczonymi kanałami „sen”. W przeciwieństwie do innych masaży osoba masowana nie pozostanie tu całkowicie bierna — często będzie proszona o zmianę pozycji, na przykład na bok, to działanie ma na celu dodatkowe rozluźnienie mięśni. Jedna sesja trwa zwykle od kilkudziesięciu minut do dwóch godzin.
Przeczytaj również: Na czym polega masaż refleksologiczny?
Przeciwwskazania
Ze względu na swoją intensywność, masaż tajski nie będzie odpowiedni dla każdego. Do przeciwwskazań należą między innymi: ciąża, ostre stany zapalne, choroba nowotworowa, niedawne złamania kości, schorzenia skóry. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub gabinetem masażu.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Małgorzata Ładecka Gabinet Sanbao
Masaż - usługi woj. małopolskie30-218 Kraków, Królowej Jadwigi 322 lok. 2
-
Karolina Stobiecka Salon Kosmetyczny
Kosmetyka - usługi woj. łódzkie98-220 Zduńska Wola, Osmolińska 17
-
Bogdan Sokołowski Gabinet terapii zintegrowanej
Medycyna naturalna woj. zachodniopomorskie76-150 Darłowo, Wieniawskiego 19 a