Czym się wyróżniają rowery górskie amortyzowane?

Rower górski jest idealny do jazdy po trudnym terenie. Klasyczne modele cechują się 26-calowymi kołami. Typowa jest dla nich również krótka, zwarta, wzmacniana rama. Mają większy niż modele szosowe prześwit pod pedałami, prostą kierownicę oraz mocne hamulce. Osprzęt w tych wyjątkowych pojazdach jest odporny na uderzenia i brud. Zwykle mają amortyzację na co najmniej jednym kole. Odrębną grupę rowerów górskich tworzą rowery amortyzowane.
Rodzaje rowerów górskich amortyzowanych
Rowery górskie tylko pozornie są do siebie podobne. Różnią je nie tylko kolor, wielkość czy wyposażenie dodatkowe. Biorąc pod uwagę amortyzację, można je bowiem podzielić na:
- rowery pozbawione amortyzacji,
- rowery bez tylnej amortyzacji,
- rowery ze szczątkową tylną amortyzacją,
- rowery z pełną amortyzacją.
Rowery zjazdowe cechują się masywną, sztywną konstrukcją, dużym przednim amortyzatorem oraz tylnym damperem. Mają również grube opony. Dzięki temu możliwe jest pokonanie ciężkich oraz stromych tras, również pełnych korzeni i kamieni. Są skrętne, radzą sobie z poważnymi przeszkodami, znoszą niezwykle trudne warunki.
Rowery enduro również wyposażone są w mocne obręcze oraz szerokie opony. Mają wytrzymałe hamulce z dużymi tarczami, a także szeroką kierownicę. Nadają się do jazdy na trudnych trasach, na których występują liczne przeszkody.
Jeszcze innym typem roweru górskiego amortyzowanego jest typ All mountain. Cechuje się wszechstronną konstrukcją i podwójną amortyzacją, którą można częściowo lub całkowicie zablokować. Skok przedniego amortyzatora może być tu skrócony, dzięki czemu łatwiej pokonać dłuższy, stromy podjazd.
Zalety rowerów z amortyzatorami
Jak wskazują specjaliści sklepu rowerowego Sawera-Bike, rowery z amortyzatorami niosą ze sobą wiele korzyści. Prezentują się bardzo efektownie, a jazda na nich jest bardziej komfortowa. Zwiększają bezpieczeństwo podczas manewrów na trudnych trasach. Ich zasadniczym zadaniem jest utrzymywanie trakcji i zapewnienie kierującemu pełną kontrolę nad pojazdem. Mają tłumić wstrząsy i uginać się pod naporem przeszkody.
Warto pamiętać, że zaawansowane technologicznie amortyzatory są kosztowne. Te z niższej półki cenowej mogą nie zapewnić właściwego działania mechanizmu. Są również cięższe, co wpływa na spadek komfortu jazdy. Dobrej jakości amortyzator można regulować zgodnie z własnymi potrzebami. Można go dopasować m.in. do wagi rowerzysty, rodzaju trasy i sposobu jazdy. Jego wyższa cena wynika również z jakości materiałów, z których jest wykonany.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Fabryka Energii-Centrum Jogi Justyna Andrzejewska
Joga woj. dolnośląskie50-071 Wrocław, pl. Wolności 7
-
Centrum Odżywiania i Wellness - UPGRADE YOURSELF
Fitness woj. zachodniopomorskie78-100 Kołobrzeg, Giełdowa 9 lok. 25