Historia masażu tajskiego w pigułce

Spis treści
Masaż jest współcześnie popularnym zabiegiem relaksacyjnym i leczniczym. Szczególną popularnością wyróżnia się rytuał tajski, z którego mogą korzystać single, pary, seniorzy, sportowcy i inne grupy. Jego historia jest zawiła i wiąże się z wpływami krajów azjatyckich (głównie Chin, Indii i Japonii). Kogo uważa się za autora masażu tajskiego? Kiedy zaczęły powstawać pierwsze salony masażu? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Czym jest masaż tajski?
Tradycyjny masaż tajski to zabieg, w którym wykorzystuje się chwyty i rękoczyny terapeutyczne, co zapewnia automatyczne rozluźnienie ciała. Różni się od tradycyjnego masażu klasycznego, gdzie pacjent leży biernie na stole. Masaż tajski wymaga jego aktywnego uczestnictwa. Ta starożytna praktyka lecznicza wywodzi się z Indii i czerpie z tradycji buddyjskiej. Stanowi nieodłączny element kultury Tajów. Rytuał tajski powstał kilka tysięcy lat temu (około 2500). Łączy w sobie wpływy różnych kultur azjatyckich, np. Indii, Japonii, Chin. Według legendy twórcą tego masażu jest Shivago Komparaj, osobisty lekarz Buddy.
Przeczytaj również: Wpływ masażu tajskiego na poprawę krążenia krwi: co warto wiedzieć?
Początku masażu tajskiego
Na początku techniki masażu przekazywano ustnie. Rytuał tajski wiązał się ściśle z religią buddyjską – był zatem praktykowany w Tajlandii przez mnichów w świątyniach. Salony masażu zaczęły powstawać stosunkowo niedawno.
Przeczytaj również: Jak zabiegi spa wpływają na zdrowie i samopoczucie?
Rytuał tajski był uważany za masaż leczniczy i relaksacyjny. Duży wpływ na jego rozkwit w tym kontekście miała medycyna indyjska i chińska. Praktykujący wykorzystywali wiedzę nie tylko z zakresu sztuki leczniczej, ale też technik rozciągania i oddychania, ziołolecznictwa, akupunktury. Obecnie masaż tajski obejmuje zarówno umysł, jak i ciało.
Przeczytaj również: Atrakcje w termach. Dlaczego warto z nich skorzystać?
Masaż tajski współcześnie
Sztuka masażu tajskiego została uporządkowana w XIX wieku. Rytuał tajski został odkryty przez zachodnią medycynę w latach 80 ubiegłego wieku. Wtedy wiele pracowników służby zdrowia przybyło do krajów azjatyckich, aby poznać dogłębnie ten masaż egzotyczny. Obecnie za najlepszą szkołę masażu tajskiego uważa się Królewską Akademię Masażu w Tajlandii.
Salony masażu zdominowały zachodni świat. Często nazwą zamienną dla rytuału tajskiego jest masaż starożytny lub klasyczny. Jego oryginalne nazwy to nuad boran lub buat phaen boran.
Masaż tajski w różnych postaciach (np. gorącym olejkiem kokosowym, olejkami aromatycznymi, stemplami ziołowymi) jest oferowany przez salon masażu Thai Lamai z Poznania. Mogą z niego korzystać też pary, seniorzy, sportowcy. Pracownicy salony wykonują masaż tajski stóp, ramion, głowy, pleców.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Magda Salon urody Magdalena Cedzidło
Kosmetyka - usługi woj. dolnośląskie55-300 Środa Śląska, Mickiewicza 1A