Ile goi się tatuaż i jak o niego dbać?
Niewątpliwie, żyjemy w czasach, w których zdobienie ciała tatuażami przeżywa swój ponowny rozkwit. Wiele osób rozważa zrobienie pierwszego lub kolejnego tatuażu. Gdy już wybierzemy wzór, udamy się do studia tatuażu i oddamy w ręce specjalisty, pozostają pytania: jak dbać o tatuaż? Ile goi się tatuaż? Co robić, żeby służył nam jak najdłużej i nie stracił koloru? Czym smarować tatuaż? Poniżej postaramy się zaspokoić waszą ciekawość związaną z tym tematem, tak, abyście byli dumni ze swoich tatuaży w przyszłości!
Jak długo goi się tatuaż?
Zapewne wielu zadało sobie to pytanie po wyjściu ze studia tatuażu. Odpowiedź jest złożona. Dużo zależy od tego, czy tatuażysta zrobił swoją robotę solidnie. Jeśli tak, to kolejnym ważnym czynnikiem składającym się na to, jak długo goi się tatuaż, jest jego rozmiar. Tatuaże standardowej wielkości goją się przez ok. 2-3 tygodnie. Na wzory pokaźniejsze trzeba zazwyczaj poczekać ponad miesiąc. Warto pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja tatuażu może się znacznie przyczynić do procesu gojenia. Jest to rzecz równie ważna, jak znaczenie tatuażu, a może nawet ważniejsza.
Przeczytaj również: Modny tatuaż. Najpopularniejsze rodzaje wzorów
Jak dbać o tatuaż? – porady ogólne
Ze studia tatuażu powinniśmy wyjść z tatuażem opatulonym folią spożywczą lub gazą – to pierwszy etap pielęgnacji. Najlepiej nie ściągać foli przez kilka godzin, a po zdjęciu obmyć skórę wodą i delikatnie osuszyć. Istotnym elementem w odpowiedniej pielęgnacji skóry ozdobionej tuszem jest smarowanie maścią, najlepiej antybakteryjną. Na rynku pojawia się coraz więcej specyfików przeznaczonych konkretnie do tego celu. O polecenie najskuteczniejszych marek warto zapytać tatuatora, który zazwyczaj jest na bieżąco w tych kwestiach. Specjaliści polecają smarować wysuszoną skórę w miejscu tatuażu nawet 4 razy dziennie oraz regularnie zmieniać opatrunki z foli (przynajmniej przez pierwsze 3 dni).
Przeczytaj również: Tatuaże kolorowe - nowy trend w świecie sztuki na skórze
Bez znaczenia czy będzie to tatuaż na nadgarstku, czy na przedramieniu, czy w innym miejscu – rana po tatuażu będzie domagała się nawilżenia, dobrze zrobi jej powietrze i brak styczności z kurzem i innymi nieczystościami. Po z grubsza zakończonym procesie gojenia warto wrócić do studia tatuażu na kontrolę. Zazwyczaj, gdy wszystko idzie bez komplikacji po ok. 2 miesiącach od zrobienia tatuażu, można wrócić do standardowej pielęgnacji skóry. Aby jakość tatuażu pozostawała wysoka, należy unikać wystawiania go na słońce. Skuteczną metodą konserwacji naszego dzieła będzie smarowanie go olejkiem migdałowym.
Tatuaż. Czego nie robić?
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo samego tatuowania, warto pamiętać o tym, żeby pod żadnym pozorem nie robić tego pod wpływem alkoholu, ponieważ, jak powszechnie wiadomo, napoje wyskokowe rozrzedzają krew. A to może mieć istotny wpływ na jakość naszej dziary i końcowy efekt.
Bez zależności czy chodzi o tatuaże damskie, czy tatuaże męskie, jeśli jesteś częstym bywalcem lub bywalczynią siłowni, po zrobieniu tatuażu będziesz musiał/a zaplanować sobie kilkodniową przerwę. Miłośnicy i miłośniczki solarium i sauny również powinni odpuścić sobie dobrodziejstwa tych miejsc. Tatuaż narażony na działanie promieni UV może wyblaknąć i stracić na swojej atrakcyjności. Poza tym długie kąpiele w wannie powinniśmy zamienić na szybkie prysznice.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana