Jak dobrać długość sukienki do okazji?
Długość sukienki ma znaczenie, jeśli chodzi o różne okazje. Niekiedy zasady są twarde, a innym razem można pójść na pewne ustępstwa. Niepisany savoir vivre obowiązuje w przypadku spotkań na królewskich dworach oraz w dyplomacji. Do niedawna konkretne długości sukien były zalecane w przypadku takich uroczystości, jak wesela. Dziś już nastały bardzo liberalne czasy i na taką okazję każda z pań ubiera się dowolnie.
Długość zależna od pory dnia
Tradycyjne zasady dotyczące fasonu sukienek z grubsza określają, że długie wskazane są do noszenia wieczorami, natomiast krótsze zarezerwowane są na wcześniejszą porę dnia. Jednak dzisiejsza moda wprowadza pewną dowolność i nawet podczas zabawy sylwestrowej niektóre panie wkładają suknie kończące się w okolicach kolan. Jednak na wyjątkowo uroczystych galach, które mają miejsce wieczorem, w dobrym tonie jest nosić długą suknię. Zazwyczaj z tej zasady wyłamują się odważniejsze kobiety, które cenią sobie oryginalność i występują wtedy w krótszych modelach albo w eleganckich spodniach.
Mniej oficjalne, ale również przeznaczone na nieco odświętne okazje, są sukienki koktajlowe, których duży wybór napotkać można w takich miejscach, jak Butik OLGA. Sukienka koktajlowa ma to do siebie, że można ją ubrać na imprezę mniej oficjalną, ale jak najbardziej rozrywkową. Długość tego typu sukienki nie jest określona żadnymi regułami. Może się ona kończyć w okolicy kolan lub sięgać do kostek. Dzięki temu, że jest mniej oficjalna, może mieć również rozcięcie, przez które widać nogę.
Długość sukienek całodziennych, takich, w których chodzi się do pracy, jest różna. Zależy od aktualnej mody, własnego samopoczucia noszącej, jak również od stylu, jaki preferuje. Dopuszczalne są tutaj modele mini, zwłaszcza wśród młodszych pań. Jednak głównym wyznacznikiem jest to, w czym dana osoba dobrze się czuje.
Jakie okazje wymagają długiej sukni?
Sukienki damskie występują w ogromnej liczbie fasonów i długości. Dobór szczegółów zależy od osobistych upodobań. Są jednak okazje, gdzie wskazana jest długa suknia. Są to przede wszystkim spotkania i rauty na szczeblu państwowym oraz te związane z balami na arystokratycznych dworach.
Niegdyś długa suknia przypisywana była kobietom uczestniczących w weselach. Do niedawna długą kreację powinna nosić Panna Młoda oraz matki Panny Młodej i Pana Młodego. Dziś już nie ma takich twardych zasad, nawet jeśli chodzi o kreację weselną. Zwłaszcza młode i odważne kobiety nie narzucają sobie ustalonej przez kogoś innego długości weselnej kreacji.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana