Jak leczyć 3 najczęstsze choroby skóry – świerzb, atopowe zapalenie skóry i liszaj?

Spis treści
- Rodzaje chorób skóry
- Leczenie świerzbu
- Leczenie atopowego zapalenia skóry
- Leczenie liszaja
- Domowe sposoby leczenia chorób dermatologicznych
Zmiany skórne należą do najbardziej uporczywych ze względu na ich widoczność. Nie tylko wywołują kompleksy, ale też wiążą się z ciężkimi objawami np. nadmiernym swędzeniem. Często też obejmują nie tylko skórę, ale również owłosienie czy paznokcie. Do najczęściej diagnozowanych chorób skóry należy atopowe zapalenie skóry, liszaje oraz świerzb. W jaki sposób się je leczy? Czy istnieją na nie sprawdzone domowe sposoby?
Rodzaje chorób skóry
Do najczęściej diagnozowanych przez lekarzy chorób dermatologicznych należą w szczególności:
- Świerzb. Zakaźna choroba skóry, którą wywołuje świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei). Objawia się uporczywym swędzeniem skóry i zmianami w jej obrębie w postaci: przeczosów (linijnych oznak drapania), nadżerek, grudek, pęcherzyków i zakażeń bakteryjnych.
- Atopowe zapalenie skóry. Wyprysk atopowy zwany egzemą lub w skrócie AZS to zapalna choroba skóry o przewlekłym charakterze. Ukazuje się w formie wysypki, świądu, rumienia i nadmiernego przesuszenia skóry.
- Liszaj. Zapalna zmiana skórna, która występuje w postaci: płaskiej, rumieniowatej i twardzinowej. Obejmuje nie tylko skórę, ale też błonę śluzową, paznokcie i owłosienie. Charakteryzuje się fioletowawymi, płaskimi grudkami, na których widać białe linie tzw. siateczkę Wickhama.
Leczenie świerzbu
Diagnozę wykonuje się poprzez ustalenie towarzyszących świerzbowi objawów tj. swędzenia, nor i przeczosów. Przeprowadza się także badanie dermatoskopowe (urządzeniem powiększającym). Długość i efekty leczenia są przy tym zależne od stopnia natężenia choroby skóry, wieku, stanu zdrowia oraz innych czynników np. ciąży pacjenta. Zwykle terapia trwa od 3 dni do kilku tygodni. Dłuższej terapii wymaga np. świerzb norweski. Leczenie choroby dermatologicznej zwykle zakłada zastosowanie permetryny, lindanu, maści z siarką oraz benzoesanu benzylu. Terapię uzupełniają preparaty przeciwhistaminowe. W niektórych przypadkach np. u osób chorych na AIDS przepisuje się dodatkowo iwermektynę. Ponieważ świerzb w początkowym etapie jest schorzeniem zakaźnym, leczeniu powinni być poddani również domownicy.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Leczenie AZS z reguły poprzedza wywiad lekarski oraz przeprowadzenie odpowiednich testów. Badania krwi oraz testy skórne i prowokacyjno-ekspozycyjne są przeprowadzane przez dermatologa i alergologa. Po ustaleniu przyczyn AZS możliwe jest wprowadzenie właściwego leczenia. Zazwyczaj zaleca się maści sterydowe, antybiotyki (przy stanach zapalnych np. pimekrolimus lub takrolimus) oraz leki immunosupresyjne połączone z używaniem dermokosmetyków. Wskazana jest także fototerapia (leczenie światłem UVB lub UVA) i fotochemioterapia PUVA. Warto wiedzieć, że inaczej leczy się dzieci, a inaczej dorosłych. U dzieci nie przeprowadza się leczenia ogólnego. Dorosłym za to przepisuje się silniejsze leki doustne i steroidy. Chociaż atopowego zapalenia skóry nie można całkowicie wyleczyć, a objawy choroby skóry nasilają się i łagodnieją w pewnych okresach, warto podjąć specjalistyczne leczenie.
Leczenie liszaja
Chorobę skórną, jaką jest liszaj, w zależności od odmiany leczy się miejscowo poprzez używanie maści bądź kremów tzw. kortykosteroidowych. Zawarte w nich fluocynolon oraz flumetazon odpowiadają za ich silne działanie. Mogą być stosowane do opatrunków lub wstrzykiwane w skórę. Owłosioną skórę głowy natomiast leczy się poprzez podawanie olejnych emulsji lub żelów z kortykosteroidami. Natomiast dermatozę w okolicy błony śluzowej leczy się za pomocą kortykosteroidów i retinoidów oraz leków znieczulających np. likodainy. W ogólnym leczeniu pacjentom przypisuje się dodatkowo cyklosporynę A i azatioprynę. Liszaj płaski leczy się, podając cytostatyki np. metotreksat, sulfony czy lewamizol (lek przeciwrobaczy). Terapię uzupełniają przeciwpsychotyczne trankwilizery i preparaty neuroleptyczne, zmniejszające świąd skóry. Zalecane są także naświetlenia UVB i PUVA (fotochemioterapia), krioterapia oraz zabiegi laserowe.
Domowe sposoby leczenia chorób dermatologicznych
Profesjonalne leczenie można połączyć z kuracją w domu. Na swędzenie skóry przy świądzie zalecane są olejki do kąpieli np. lawendowy, który należy zmieszać z miodem i wodą i stosować miejscowo na skórę. Można również przemywać ją naparami z wrotycza, tymianku i kminku. Na obszary objęte chorobą skórną mogą być stosowane okłady z octu. Objawy atopowego zapalenia skóry z kolei złagodzi maść szałwiowa oraz kwasy tłuszczowe. Zalecane są także kąpiele w solankach lub krochmalu, homeopatia, aromaterapia oraz chińskie zioła. Natomiast na liszaj płaski polecane są płukanki z siemienia lnianego lub malwy. Na wywołane chorobą zmiany skórne podobnie jak na AZS można stosować chłodne okłady. Sprawdzą się także kąpiele np. w owsiance. Leczenie i domowe sposoby na choroby skórne należy połączyć ze zdrowym trybem życia i zbilansowaną dietą.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dental Complex Praktyka Stomatologii Estetycznej i Implantologii Wojciech Drużba
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie41-700 Ruda Śląska, Konwalii 8
-
Gabinet Stomatologiczno-ortodontyczny Anna Michalik
Lekarze - ortodonci woj. śląskie44-100 Gliwice, Zawiszy Czarnego 23 lok. 3
-
Jerzy Ochnicki Indywidualna Praktyka Stomatologiczna
Lekarze - ortodonci woj. zachodniopomorskie71-521 Szczecin, Kadłubka 10-11 gab.109
-
Marzena Stępkowska, Lek. specjalista ortodonta, Specjalistyczna praktyka ortodontyczna
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie53-034 Wrocław, Ołtaszyńska 92c lok. 1