Jak poprawić kondycję stawów? Sprawdź, jak dbać o kolana, by pozbyć się bólu
Ból stawu kolanowego to jeden z najczęściej pojawiających się problemów ortopedycznych. Występuje zarówno u młodych ludzi, którzy cieszą się dobrą kondycją fizyczną, jak i u seniorów, którzy z powodu wieku odczuwają liczne dolegliwości związane z układem ruchu. Ból w obrębie kolana może mieć wiele zróżnicowanych przyczyn, dlatego jego leczenie i profilaktyka powinny obejmować ich ustalenie. Sprawdź, jak poradzić sobie z bólem kolana raz na zawsze.
Bolące kolana to problem, z którym borykają się zarówno osoby młode i sprawne fizycznie, jak i seniorzy, którzy mają ograniczoną sprawność ruchową. Ból z przodu kolana zwykle oznacza schorzenia ortopedyczne, z kolei z tyłu może wiązać się z problemami z żyłami i tętnicami. Bez względu na to. Gdzie i jak długo boli Cię staw kolanowy, możesz skutecznie pozbyć się bólu i odzyskać komfort podczas wykonywania codziennych czynności. Dowiedz się, jak poradzić sobie z bólem kolana raz na zawsze.
Dlaczego pojawia się ból kolan?
Bóle kolan przede wszystkim są sygnałem, że coś złego dzieje się w obrębie stawu skokowego. W wielu przypadkach do ich pojawienia się prowadzą urazy kolan spowodowane np. upadkami i uderzeniami. U osób starszych lub uprawiających sport pojawia się z kolei kolano biegacza, kolano skoczka lub skręcenie stawu kolanowego związane z wypadkami w czasie treningu i nadmierną intensywnością ćwiczeń. Ból kolana spowodowany chorobami występuje natomiast u osób, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów i choroby ortopedyczne.
Jak złagodzić ból kolana?
Jak radzić sobie z bólem kolan bez pomocy lekarza? Domowa terapia polega przede wszystkim na ograniczeniu ruchomości bolącego stawu. W celu jego stabilizacji można założyć usztywniacz na kolano i zmniejszyć codzienną dawkę ruchu. Chory może leżeć lub siedzieć z wyprostowaną i uniesioną do góry kończyną. Taka pozycja ciała zmniejsza opuchliznę i przeciwdziała obrzękom, a także chroni rzepkę stawu przed nadmierną eksploatacją po urazie. Ponadto domowe leczenie bólu stawu kolanowego może uwzględniać stosowanie zimnych okładów. Okłady redukują ból, gdyż prowadzą do obkurczenia naczyń krwionośnych i zmniejszenia opuchlizny.
Jeśli domowe sposoby nie pomagają, niezbędna jest diagnostyka bólu kolana u lekarza specjalisty. Lekarz może wdrożyć niesteroidowe leki przeciwzapalne lub inne preparaty w zależności od postawionej diagnozy. Jeżeli u pacjenta trudno wskazać przyczynę choroby, lekarz może zlecić nie tylko RTG stawu, ale i rezonans magnetyczny kolana. Jego wyniki wskażą, w jaki sposób powinna przebiegać dalsza terapia.
Ćwiczenia wzmacniające staw kolanowy
W większości przypadków ból kolana można łagodzić za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń. Ćwiczenia wzmacniające stawy ograniczają ryzyko ich uszkodzenia podczas wykonywania codziennych aktywności. Fizjoterapeuta może zalecić wykonywanie ćwiczeń, które zwiększają siłę mięśni nóg i zapobiegają nieprawidłowemu ustawieniu kolana podczas chodzenia i biegania. Dodatkowo mogą zwiększać elastyczność stawów i rozciągać mięśnie, by nie doszło do pękania włókien mięśniowych.
Wszystkie ćwiczenia, które wspierają leczenie bólu kolana, powinny być dostosowane do możliwości i wieku pacjenta. Z tego względu odpowiedni rodzaj treningu i jego intensywność powinna zostać dobrana przez fizjoterapeutę podczas konsultacji. Fizjoterapeuta powinien również kontrolować efekty zaleconej terapii i w razie potrzeby ją korygować.
Suplementy, które wspierają sprawność stawu kolanowego
W celu ochrony stawu kolanowego warto stosować hydrolizowany kolagen na stawy w płynie. Kolagen to budulec chrząstki stawowej, który zapobiega jej ścieraniu i zbyt niskiej produkcji mazi w kolanie. Dzięki odpowiedniej suplementacji znika strzelanie i strzykanie w kolanach, a uczucie sztywności nóg podczas ich zginania znika. Suplementy z kolagenem sprawiają, że ograniczenie ruchomości stawu stopniowo maleje. Dodatkowo uzupełnienie diety w niezbędne składniki odżywcze może sprawić, że łagodny ból kolana zupełnie ustąpi. Efekty stosowania preparatu zależą od indywidualnego stanu zdrowia i przyczyn pojawienia się bólu stawu.
Kolana nie muszą boleć!
Stosując odpowiednio dobraną fizjoterapię oraz suplementy diety na stawy, można przez wiele lat chronić stawy przed poważnym uszkodzeniem i ograniczyć ryzyko wystąpienia silnego bólu przedniej części kolana. Ból stawów kolanowych o niewielkim nasileniu powinien być sygnałem, by jak najszybciej zmienić codzienne nawyki i uzupełnić dietę w ważne składniki odżywcze. Kolana nie muszą bowiem boleć, nawet gdy problemy z ich funkcjonowaniem dotyczą seniorów.
Jeśli ból kolana pojawił się nagle, nie wiąże się z urazem i ma duże nasilenie, zgłoś się na konsultację do lekarza. Ból może być spowodowany w takich przypadkach poważnym schorzeniem, które zagraża zdrowiu, a niekiedy i życiu pacjenta.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana