Jak przebiega wykonanie panoramicznego zdjęcia zębów i kiedy się je wykonuje?

Panoramiczne zdjęcie zębów, zwane tez pantomogramem lub RTG pantomograficznym, to jedno z podstawowych badań diagnostycznych wykorzystywanych w stomatologii. Polega na zobrazowaniu struktur kostnych w obrębie jamy ustnej przy użyciu promieniowania rentgenowskiego. Badanie trwa krótko i jest całkowicie bezbolesne, pozwala natomiast dość dokładnie ocenić stan uzębienia. Jak przebiega i kiedy jest wskazane?
Co pokazuje zdjęcie panoramiczne zębów?
Promienie wytwarzane przez lampę rentgenowską przenikają przez naświetlany obszar ciała, w tym przypadku okolice szczęki i żuchwy, i zostają w różnym stopniu wchłonięte przez tkanki. Twarde struktury zatrzymują większą część promieniowania, w efekcie czego na powstałym zdjęciu są doskonale widoczne jako jego jasne elementy. Dzięki temu na zdjęciu panoramicznym zębów można dokładnie zobaczyć całe uzębienie – w tym zęby, które się nie wyrżnęły – szczękę, żuchwę, stawy skroniowo-żuchwowe, zatoki przynosowe i część podniebienia.
Przeczytaj również: Jak często należy chodzić na wizyty kontrolne u dentysty?
Specjalista oglądający zdjęcie będzie mógł ocenić położenie korzeni zębów, stopień ich mineralizacji, ubytki próchnicze, przebieg kanałów zębowych, torbiele, zmiany nowotworowe, a także kierunek wyrzynania się zębów i wszelkie patologie dotyczące budowy kostnych części jamy ustnej.
Przeczytaj również: W jakim celu lakuje się zęby?
Pantomogram – wykonanie krok po kroku
Czas badania pantomograficznego to zaledwie kilkanaście sekund, a cała wizyta zajmuje kilka minut. Do wykonania zdjęcia nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Wystarczy zdjąć wszystkie metalowe ozdoby, kolczyki i biżuterię oraz wyjąć ruchome aparaty ortodontyczne bądź też protezy. Technik obsługujący pantomograf instruuje, jak ustawić się do badania i zabezpiecza pacjenta fartuchem z ołowiem. Osoba badana stoi przed aparatem, przytrzymując zębami specjalny uchwyt z jednorazową nakładką. Bardzo ważne jest powstrzymanie się od jakichkolwiek ruchów w trakcie badania, a bezpośrednio przed skanowaniem – przełknięcie śliny, zamknięcie ust i przyciśnięcie języka do podniebienia.
Przeczytaj również: Jakie są przeciwwskazania do leczenia kanałowego?
Technik ustawia sprzęt i uruchamia go – wówczas ruchoma część pantomografu wykonuje obrót wokół głowy pacjenta, a zdjęcie wyświetla się od razu na monitorze. Następnie można je wydrukować lub pobrać na płytę bądź wysłać mailem i pokazać dentyście, który zlecił zdjęcie panoramiczne. W dobrze wyposażonej przychodni dentystycznej, takiej jak gabinet stomatologiczny Famidental w Oławie, pantomogram można wykonać na miejscu, co jest dużą wygodą dla pacjentów i lekarzy i przyspiesza cały proces diagnostyczny. Warto wiedzieć, że przeciwwskazaniem do RTG zębów jest ciąża.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jerzy Ochnicki Indywidualna Praktyka Stomatologiczna
Lekarze - ortodonci woj. zachodniopomorskie71-521 Szczecin, Kadłubka 10-11 gab.109
-
Stomatologia Steczko NZOZ s.c. Anna, Wacław Steczko
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie30-092 Kraków, Krakusów 1c
-
Jardent Bożena Jarlińska, Rafał Jarliński Spółka jawna
Lekarze - stomatolodzy woj. warmińsko-mazurskie14-200 Iława, Dobrawy 22