Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, po co jemy. Przygotowując kolejne posiłki, zwracamy uwagę głównie na ich walory smakowe i na swoje upodobania oraz przyzwyczajenia. Zbyt często zapominamy, że to, co jemy, jest przede wszystkim źródłem niezbędnej nam do życia energii i składników potrzebnych do zachowania zdrowia. Dopiero kiedy ono szwankuje, zaczynamy przyglądać się swojej diecie.
(Nie)zdrowe nawyki żywieniowe
Większość z nas wchodzi w dorosłość z ogólnie ukształtowanymi nawykami żywieniowymi. Sposób jedzenia i rodzaj wybieranych produktów w dużej mierze zależy od przyzwyczajeń, jakie wynieśliśmy z domu rodzinnego. Niektórzy z nas starają się bardziej świadomie wybierać jedzenie i podczas zakupów oraz gotowania kierują się zasadami tzw. piramidy żywieniowej. Inni, w związku z szybkim, intensywnym trybem życia, zaniedbują kwestie higieny żywienia, jedzą w pośpiechu, nieregularnie, niedbale, i przypadkowo wybierają produkty.
Przeczytaj również: Najważniejsze etapy diety dr Dąbrowskiej
Choć mogłoby się wydawać, że przestrzeganie ogólnych zasad zdrowego żywienia powinno gwarantować nam zdrowie, niestety tak się nie dzieje. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że rozmaite choroby cywilizacyjne i autoimmunologiczne nie atakują wyłącznie osób, które w widoczny sposób zaniedbują swoje zdrowie. Okazuje się bowiem, że dla zachowania prawidłowej równowagi w organizmie niezbędne jest dostarczanie mu nie tylko tzw. zdrowych składników odżywczych, ale przede wszystkim takich, których ten konkretny organizm potrzebuje – mówi trener postaw żywieniowych Magdalena Dorko-Wojciechowska.
Indywidualny plan żywienia i jak go wdrożyć
Jeżeli odczuwasz ogólne pogorszenie samopoczucia, wahania wagi lub nawet zdiagnozowano u ciebie chorobę o podłożu autoimmunologicznym (np. Hashimoto), zastanów się nad zmianą nawyków żywieniowych. W wielu przypadkach poprawę samopoczucia można osiągnąć poprzez stosowanie zintegrowanego planu zdrowienia, obejmującego również indywidualnie skomponowaną dietę. Trzeba przy tym pamiętać, że ludzki organizm, zwłaszcza osłabiony toczącymi się procesami chorobowymi, jest bardzo wrażliwy. Dlatego w sytuacji osłabienia absolutnie nie należy stosować żadnych przypadkowych diet eliminacyjnych, które można znaleźć w Internecie. Stworzenie planu żywieniowego najlepiej jest powierzyć specjaliście, który podejdzie do tego zadania kompleksowo, uwzględniając wszystkie potrzeby twojego ciała.
Przeczytaj również: Dlaczego warto wprowadzić do swojej diety kiełki?
Kiedy dowiesz się już, które z twoich nawyków żywieniowych warto byłoby zmienić, przed tobą najtrudniejsze zadanie, czyli wdrożenie zaleceń dietetycznych w życie. Zmiana utrwalonych na przestrzeni lat niezdrowych przyzwyczajeń może być bardzo trudna, dlatego zwłaszcza na początkowym etapie warto korzystać z pomocy trenera postaw żywieniowych. Współpraca ze specjalistą będzie pomocna m.in. w ustaleniu konkretnych celów nowej diety, co wpłynie na twoje nastawienie do stojących przed tobą wyzwań. Dobry trener-postaw żywieniowych pokaże Ci jak prawidłowo wprowadzić zmiany w dotychczasowych przyzwyczajeniach żywieniowych oraz nauczy cię, co jest wskazane dla Ciebie, w Twojej sytuacji zdrowotnej, a z czego będziesz musiał zrezygnować. Dzięki pracy z trenerem postaw żywieniowych poznasz skuteczne metody radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych i zdobędziesz wiedzę na temat potrzeb swojego organizmu, o których nie przeczytasz w żadnej książce ani w internecie.
Przeczytaj również: Znaczenie i zasady stosowania dobrej diety w trakcie ciąży
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dietetyczna Równowaga Dominika Mróz
Dietetyka woj. mazowieckie05-080 Mościska, gen. Sikorskiego 161
-
AMC. Alfa Metalcraft Corporation. Zdrowa żywność, potrawy
Zdrowa żywność woj. wielkopolskie60-651 Poznań, Gen. Maczka 17