Najczęstsze błędy początkujących narciarzy

Zanim dojdzie się do perfekcji w jeździe na nartach, należy liczyć się z błędami. Najważniejsza jest jednak szybka reakcja i zapobieganie powielaniu omyłek w przyszłości, aby nie przełożyło się to na technikę jazdy. Błędy u początkujących wkradają się nieświadomie, jednak łatwo można je naprostować. Najważniejsza jest samodyscyplina i chęć poprawy. Wprawa przyjdzie wraz ze wzmożonym, regularnym treningiem.
Wpadki na stoku – najczęstsze przypadki
Wśród najpopularniejszych błędów, jakie można dostrzec u początkujących narciarzy, jest bez wątpienia niewłaściwy balans górną częścią ciała. Wiele osób na początku tak bardzo skupia się na pracy nóg, że zupełnie zapomina o skoordynowaniu jej z tułowiem i ramionami. Błąd ten występuje także w drugim wariancie. Przejawia się on nadmiernym balansem w górnych częściach ciała, czyli wymachiwaniem rękoma i rozkładaniem ich w przypadku skrętu. Choć na błąd ten przekładają się problemy z utrzymaniem równowagi, co jest znamienne na początku narciarskiej przygody, próba ustabilizowania postawy za pomocą ramion przynosi odwrotny skutek do zamierzonego, co często kończy się upadkami.
Wielu początkujących narciarzy ma także problem ze sztywnością ciała. W wyniku stresu i niepewności, jaką wywołuje nowa sytuacja, ciało podlega paraliżowi, który wpływa negatywnie na balans i utrzymywanie równowagi. Taki nawyk nie tylko utrudnia płynne wykonywanie skrętów, ale również może prowadzić do powstania kontuzji. Szczególnie niebezpieczną odmianę tego błędu stanowi usztywnienie kolan, które na stoku powinny być lekko zgięte.
Wielu początkujących narciarzy ma także tendencję do przeceniania swoich możliwości. Doświadczony narciarz potrafi w znacznie większym stopniu panować nad deskami, dzięki czemu nawet przy dużej prędkości podczas jazdy, jego umiejętności umożliwią mu zachowanie kontroli i wyhamowanie nart. Z kolei początkujący nie panują nad sprzętem przy zbyt szybkiej jeździe, zagrażając w ten sposób nie tylko sobie, ale także innym osobom na stoku – dodaje pracownik sklepu narciarskiego Narty Kraków, posiadającego w swojej ofercie nowy i używany sprzęt, buty i odzież przeznaczoną do szaleństw na stoku.
Jak unikać tych błędów?
Nie ma problemu, którego nie dałoby się skorygować. Kluczem do sukcesu jest prewencja i solidny trening w oparciu o prawidłowe wskazówki. Osoby mające kłopot ze zbyt dużą ruchliwością górnej części ciała muszą trenować jazdę z większą stabilizacją sylwetki. Natomiast narciarze ze skłonnością do usztywniania swojej postawy powinni ćwiczyć umiejętność lekkiego balansu ciałem.
Istotny jest także odpowiedni dobór nart oraz desek. Muszą być dostosowane do wzrostu narciarza, w innym przypadku przyniosą mu więcej szkody niż pożytku. Narty zjazdowe mają ogromne znaczenie w kontekście techniki jazdy, dlatego należy wyposażyć się w wysokiej jakości sprzęt.
Ponadto pierwsze kroki na stoku warto stawiać pod okiem ekspertów. Pomoc instruktora pozwoli nie tylko stale pracować nad techniką, ale również umożliwi naukę praktycznych umiejętności, takich jak choćby podnoszenie się po upadku lub szybki kurs używania kijków.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stowarzyszenie Sportowe Swim Tri Rzeszów
Sport, rekreacja woj. podkarpackie35-328 Rzeszów, ks. Popiełuszki 26C
-
X Fit Agnieszka Boks
Siłownie, kulturystyka woj. lubuskie67-410 Sława, Odrodzonego Wojska Polskiego 25A