Najczęstsze dolegliwości związane ze stawami kolanowymi
Bóle stawu kolanowego mogą być spowodowane wieloma przyczynami. Najczęściej dolegliwości pojawiają się po intensywnym bieganiu, wspinaczce, dużym obciążeniu lub przy skręceniach. Innymi przyczynami niemechanicznymi mogą być zapalenia bakteryjne, choroby metaboliczne, takie jak dna moczanowa, czy schorzenia przewlekłe, w tym na przykład zwyrodnieniowe stawów.
Jak zbudowany jest staw kolanowy?
Staw kolanowy jest jednym z najbardziej złożonych elementów ludzkiego ciała. Składa się on między innymi z części kości udowej i piszczelowej oraz rzepki. Występują w nim ruchy zginające oraz prostujące, a także niewielkie obroty. Aby staw był stabilny, jest on wzmocniony przez więzadła znajdujące się wewnątrz i na zewnątrz torebki stawowej.
Dodatkowo staw kolanowy ma dwie łąkotki, które amortyzują powierzchnie stawowe oraz wprawiają je w odpowiedni ruch. Urazy kolana najczęściej spotykane są u osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza uprawiających sporty drużynowe, gdzie dochodzi do kontaktu pomiędzy zawodnikami.
Jakie są najczęstsze dolegliwości stawu kolanowego?
Dolegliwości związane ze stawem kolanowym można podzielić na dwa rodzaje. Do pierwszego typu kontuzji dochodzi na skutek odniesionych obrażeń podczas wysiłku fizycznego. Mogą być to skręcenia, zerwania więzadeł (najczęściej na taki uraz narażeni są piłkarze) lub uszkodzenia łąkotek. Takie urazy kolanamożna leczyć chirurgicznie lub poprzez rehabilitację oraz dodatkowe zajęcia z fizjoterapeutą.
Drugą grupę stanowią urazy niemechaniczne, które są wywołane przez różne choroby niezwiązane z aktywnością fizyczną. Eksperci oceniają, że otyłość powoduje różne zwyrodnienia stawu kolanowego, co utrudnia chodzenie i pogłębia trwający uraz.
Jak radzić sobie z dolegliwościami stawu kolanowego?
W zależności od skali problemu stosuje się różne sposoby leczenia stawu kolanowego. Wiele zależy od tego, czym dany uraz jest spowodowany oraz jak głębokie są uszkodzenia. Zdarza się, że niektóre kontuzje pozostawiają trwały ślad i nie będzie możliwe odzyskanie pełnej sprawności.
Warto więc skonsultować się z ortopedą, aby zobaczył on obrażenia i doradził najlepszą opcję, którą można w danej sytuacji wybrać. Taką wizytę można odbyć między innymi w Centrum Synergia, gdzie specjaliści podejmą się leczenia między innymi ostrych urazów, przewlekłych schorzeń, ale także wykonają artroskopię stawu kolanowego oraz ocenią, czy pacjent kwalifikuje się do wykonania specjalistycznego zabiegu.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana