Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Odsetek osób borykających się z utratą włosów jest bardzo wysoki. Przyczyn schorzenia jest wiele. Aby móc skutecznie je wyleczyć, należy odpowiednio wcześnie zdiagnozować źródło problemu. Nie należy go bagatelizować, ponieważ wszelkie zaniedbania mogą prowadzić do przerzedzenia włosów oraz wyłysienia. Które przyczyny wypadania są najczęstsze? W jaki sposób można mu zapobiegać?
Dlaczego włosy wypadają?
Na wygląd i stan włosów wpływ ma wiele czynników. Przyczyn ich wypadania można doszukiwać się zarówno w genetyce, jak i w prowadzeniu niezdrowego trybu życia. Kiedy problem zaczyna być niepokojący? – Wypadaniem włosów należy martwić się, gdy codziennie traci się ich ponad sto. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem oraz podjęcia dalszych kroków terapii — doradza właściciel salonu fryzjerskiego Jach&Kubsz.
Problem wypadania włosów dotyczy wielu osób, a przyczyną ich nadmiernego ubytku mogą być:
- niedożywienie włosa,
- zaburzenia hormonalne,
- uwarunkowania genetyczne,
- przyjmowanie leków,
- zatrucia metalami ciężkimi,
- utrata masy ciała,
- źle dobrana fryzura,
- częste zabiegi,
- zbyt mała ilość białka w diecie,
- poród,
- używanie suszarek, prostownic i lokówek,
- choroby skóry,
- papierosy.
Brak odpowiednich składników odżywczych oraz niezdrowy tryb życia to jedne z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Aby zapewnić im zdrowy wygląd, należy każdego dnia dostarczać organizmowi białko, żelazo oraz witaminę D. Szczególnie brak żelaza objawia się łysieniem, ponieważ jego niską zawartość w organizmie prowadzi do niedotlenienia krwi, a to z kolei sprawia, że włosy są łamliwe i osłabione.
Przeczytaj również: Jak zapobiec wypadaniu włosów?
Metody leczenia
Nadmierne wypadanie włosów można leczyć za pomocą właściwie dobranej terapii. Podstawową formą walki z problemem jest zmiana codziennej diety. Takie działanie pomaga w leczeniu wcześnie wykrytego schorzenia. W przypadku, gdy wypadanie włosów jest już dosyć zaawansowane, zaleca się specjalistyczne leczenie łysienia, na przykład za pomocą osocza bogatopłytkowego. Zabieg ten działa stymulująco na mieszki włosowe, których zły stan wywołuje wypadanie włosów.
Przeczytaj również: Jak dbać o włosy osłabione?
Można stosować także domowe sposoby walki z problemem, takie jak preparaty przeciw wypadaniu włosów, odpowiednią pielęgnacją oraz higiena. Niestety, nie zawsze przynoszą one oczekiwane efekty. Dlatego też najlepiej jest udać się do specjalisty, który dobierze odpowiedni sposób leczenia do typu włosa i skóry. Poza tym terapia preparatami bywa długotrwała i przynosi efekty dopiero po upływie kilku tygodni. Dobrej jakości środki przeciw wypadaniu włosów zawierają witaminę A i E, silikon, aloes, minerały morskie, kolagen, olejek jojoba, glicerynę lub ceramidy.
Przeczytaj również: Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny i pielęgnacja
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Beauty Bar Małgorzata Rutkowska
Kosmetyka - usługi woj. zachodniopomorskie72-510 Wolin, Wojska Polskiego 26B
-
Aleksandra Potrykus Fryzjerstwo
Fryzjerstwo - salony, usługi woj. pomorskie84-100 Puck, Nowy Świat 4
-
Kudłate Szczęście Zuzanna Nyga
Fryzjerstwo - salony, usługi woj. pomorskie80-809 Gdańsk, Rogalińska 6A lok. 1U